Płyty poliuretanowe. Z czego są zrobione i jakie mają zastosowanie?

Wykorzystywanie płyt poliuretynowych w lotnictwie

Poliuretan to tworzywo sztuczne, które może być używane jako materiał izolacyjny do różnych zastosowań, takich jak: izolacja, oznakowanie, opakowania i meble. Jest nieprzewodzący, niepalny, biodegradowalny i nie zawiera żadnych toksycznych chemikaliów. Jest również odporny na promieniowanie UV, ciepło i wodę. Ponieważ jest syntetyczny, nie wymaga ognioszczelnego włącznika/wyłącznika ani czujnika spalania.

Te tworzywa termoplastyczne są stabilne chemicznie i można je natryskiwać farbą do zastosowań dekoracyjnych. Poliuretany mają zerowy ślad węglowy, ponieważ są wytwarzane z odnawialnych źródeł, takich jak: odnawialne zasoby węglowodorowe i nie wymagają materiałów niebezpiecznych. Izolacja z pianki poliuretanowej ma wiele zastosowań, w tym:

  • Lekki: Używany we wszystkim od samolotów, przez meble biurowe, po pudełka na buty.
  • Izolowany: izoluje ciepło i zimno, zapobiega gromadzeniu się wilgoci i utrzymuje świeżość żywności.
  • Izolacja termiczna: Pomaga utrzymać temperaturę większości pomieszczeń (powyżej 100 stopni F) bez konieczności stosowania konwencjonalnych materiałów termoizolacyjnych, takich jak: włókno szklane lub sztywna pianka.
  • Uszczelnienie powietrzne: Stosowane w domach, biurach i budynkach komercyjnych w celu wyeliminowania przeciągów z pomieszczeń.

Charakterystyka poliuretanu

Poliuretan jest najczęściej stosowanym materiałem do materiałów kompozytowych ze względu na wysoką odporność na wodę i wilgoć. Jest też tańszy niż inne polimery i jest długotrwały, zapewniając długotrwałą trwałość. Właściwości powłoki poliuretanu są dobre zarówno do zastosowań wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Poliuretan można natryskiwać bezpośrednio na podłoża, a także jest dostępny w postaci warstw podniesionych, samoprzylepnych i płynnych. Poliuretan ma tę zaletę, że jest łatwy w użyciu, nie ma oparów i nie wymaga przygotowania. Przezroczysta powłoka polimerowa wykazuje większą zmienność koloru niż inne powłoki, więc możliwe są również podłoża o jasnych kolorach. W przypadkach, gdy podłoże jest nieprzezroczyste, takie jak: beton lub kamień, może być konieczne nałożenie tymczasowej powłoki. Powłoki poliuretanowe można nakładać różnymi metodami w tym folią rolowaną (np. w budownictwie), natryskiem i pędzlem. Materiałem używanym we wszystkich farbach i materiałach lakierniczych jest wazelina. W takim przypadku powłokę nakłada się na farbę lub lakier. Powłoki polimerowe są bardziej odporne na agresję chemiczną niż akryle, dzięki czemu doskonale sprawdzają się jako bariery chemiczne w obiektach, w których mogą występować materiały korozyjne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.