Wrzosy w domu – jak o nie dbać?

Wrzosy w doniczce na ławce
Źródło: Pixabay.com

Jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy, będą stanowiły piękną dekorację mieszkania. Wrzosy – bo właśnie o nich mowa – mogą być uprawiane nie tylko w ogrodzie. Okazuje się, że pielęgnacja wrzosów w doniczce nie jest trudna. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Wrzosy spotykane są w ogrodach, na balkonach i tarasach. W domu również przez kilka tygodni można cieszyć się ich wyjątkową urodą. Brak opieki z naszej sprawy sprawi jednak, że ich atrakcyjny wygląd szybko zniknie.

Jakie odmiany najlepsze do uprawy doniczkowej?

Nie wszystkie wrzosy w doniczce będą miały się dobrze. Najlepiej stawiać na odmiany charakteryzujące się wzniesionym pokrojem oraz intensywną barwą. Dobrym rozwiązaniem jest solidny, cieszący się doskonałą opinią internetowy sklep ogrodniczy https://www.podkarpackiesady.pl/73-wrzosy, w którym znajdziemy odmiany idealnie nadające się do domów. Internetowy sklep ogrodniczy to także gwarancja tego, że sadzonki są zdrowe.

Podłoże

Wrzosy w doniczce będą miały się dobrze, jeśli zapewnimy im odpowiednie podłoże. Zaraz po zakupie warto przesadzić je w większą doniczkę. Należy jednak pamiętać, że są to rośliny typowo kwasolubne.

Oznacza to, że wrzosy w domu będą cieszyć nasze oczy pięknymi kwiatami tylko wtedy, jeśli posadzimy je w ziemi przepuszczalnej, lekkiej i mającej odczyn pH wahający się od 3,5 do 4,5.

Ziemia do wrzosów powinna być również niezbyt żyzna. Takie podłoże można przygotować samodzielnie, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazuje się być zakup gotowej mieszanki. Niejeden internetowy sklep ogrodniczy proponuje swoim klientom ziemię specjalnie do wrzosów oraz roślin kwasolubnych.

Wrzosy to rośliny, które nie tolerują nadmiaru wody. Oznacza to, że decydując się na wrzosy w domu, należy zatroszczyć się też o odpowiednią doniczkę. Musi ona mieć odpływ. Przed nasypaniem do niej ziemi, należy zastosować również warstwę drenażową. Dobrym wyborem są na przykład kulki keramzytowe.

Podlewanie

Pielęgnacja wrzosów obejmuje między innymi zapewnienie roślinom odpowiedniej wilgotności podłoża. Jak wspomnieliśmy już powyżej, wrzosy nie lubią nadmiaru wody. Ale zbyt suche podłoże w doniczce również im nie służy. Dlatego warto po posadzeniu wysypać ziemię wokół rośliny korą sosnową. Dzięki temu woda nie będzie zbyt szybko parować.

Wrzosy w domu podlewamy regularnie, ale robimy to z umiarem. Podłoże nie powinno wysychać, ale nie może być błotniste. Podlewając wrzosy w domu, należy uważać, aby wodą nie zalewać zarówno liści, jak i łodyg. Pozwoli to na uchronienie wrzosów przed atakiem chorób grzybowych.

Stanowisko

Wrzosy w doniczkach
Źródło: Pixabay.com

Wrzosy najlepiej czują się na świeżym powietrzu. Dlatego ich uprawa doskonale udaje się na tarasach i balkonach. Nie oznacza to jednak, że pielęgnacja wrzosów w domu skazana jest na porażkę.

Aby wrzosy w doniczce uprawiane w domu cieszyły nasze oczy pięknym wyglądem, należy ustawić je w miejscu, w którym światła słonecznego jest naprawdę dużo. Nigdy nie należy umieszczać ich nad grzejnikiem ani w pobliżu jakiegokolwiek innego źródła ciepła.

Dobrym zabiegiem jest wynoszenie wrzosów co kilka dni na balkon. Pozwoli to na przedłużenie ich trwałości.

Przycinanie

Pielęgnacja wrzosów to nie tylko podlewanie i wybór odpowiedniego stanowiska. Nie można zapomnieć również o regularnym przycinaniu. Usuwać należy:

  • zaschnięte fragmenty rośliny;
  • obumarłe kwiaty.

To prosty sposób, aby roślina wyglądała lepiej, a jej dalszy wzrost nie był zahamowany. Przycinanie ma jeszcze jedną korzyść: często prowadzi do ponownego kwitnienia.

Zimowanie

Warto spróbować przezimować wrzosy do kolejnego sezonu. Aby przetrwały zimę, należy przede wszystkim umieścić je w dużej doniczce, którą solidnie obkładamy styropianem bądź zimową agrowłókniną. Tak przygotowane rośliny można wynieść na balkon i zostawić aż do wiosny. Przy odrobinie szczęścia wrzosy przetrwają i ponownie będą cieszyć nasze oczy.

Wrzosy w doniczce mogą być doskonałą ozdobą parapetu w sypialni, salonie czy kuchni. To piękne rośliny, które zwiastują nadejście jesieni. Jak widać, ich uprawa w warunkach domowych nie jest trudno. Poradzi sobie z nią każdy.

Artykuł napisała:
Karola – miłośniczka kwiatów doniczkowych,
od lat kochająca wrzosy i chętnie wprowadzająca je do swojego mieszkania

Źródło:

  • Mieczysław Czekalski, Wrzosy, wrzośce i inne rośliny wrzosowate, 2008.

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.