Ciąża – pierwsze objawy

Kobieta jedząca śniadanie w łóżku, z pierwszymi objawami ciąży
Źródło: Pixabay.com

Zauważyłaś u siebie pierwsze objawy ciąży? Postanowiłaś więc od razu wybrać położną, która przeprowadzi Cię przez wszystkie jej etapy, szkołę rodzenia, w której nauczysz się oddychać podczas porodu i doradcę laktacyjnego, który zdradzi Ci wszystkie tajemnice karmienia piersią? Przystopuj, na wszystko przyjdzie czas.

Ciąża – pierwsze objawy

Wiele przyszłych mam, szczególnie pierworódek, nie zdaje sobie sprawy, że wkrótce będzie miała dziecko. Zdarza się i tak, że pierwsze objawy ciąży nic jej nie mówią, albo wcale ich nie zauważa, myli z rozstrojem żołądka czy kolejna miesiączką.

Na co powinnaś zatem zwrócić uwagę?

Przede wszystkim:

  • Mdłości – to najbardziej powszechny z ciążowych objawów. Występują głównie rano, ale nie tylko, często też wieczorami lub po posiłkach. Dlatego nierzadko zamiast z wczesną ciążą kojarzone są z rozstrojem żołądka.
  • Krwawienie implantacyjne – najczęściej występuje w momencie kiedy powinna się pojawić kolejna miesiączka, stąd często jest z nią mylona. Krwawienie implantacyjne jest jednak bardziej skąpe, krótsze, oraz nie występują podczas jego występowania skrzepy. Może się pojawić u kobiety, ale nie musi. Jest związane z zagnieżdżaniem się zarodka w macicy.
  • Zmęczenie – kiedy lekarz potwierdzi ciążę, warto wykonać jak najszybciej morfologię, aby wykluczyć anemię z niedoboru żelaza, która może prowadzić właśnie do przewlekłego zmęczenia.
  • Brak miesiączki – po zagnieżdżeniu się zarodka miesięczne krwawienia nie powinny już występować.
  • Poddenerwowanie – kojarzone jest często z napięciem przedmiesiączkowym, a tak naprawdę jest objawem zmian hormonalnych zachodzących w Twoim organizmie.

Na to uważaj we wczesnej ciąży

We wczesnej ciąży wiele przyszłych mam czuje się bardzo dobrze. Może wręcz  przenosić przysłowiowe góry. Energii dodaje im świadomość, że już niedługo ich życie się zmieni i na świecie pojawi się nowy, malutki członek rodziny. Dlatego też oddają się w wir obowiązków, a także zajęć, aby nadrobić „na zaś” pewne sprawy, skompletować jak najwczesniej wyprawkę dla maleństwa, a także jeszcze się „wyszaleć”.

Niestety, wbrew dobremu samopoczuciu kobieta, która zauważyła u siebie objawy ciąży, powinna zacząć na siebie uważać. Oczywiście nie należy w tym czasie jakoś przesadnie się ograniczać, ale o pewnych zasadach powinnaś pamiętać. O to one:

  • Nie pal, nie pij alkoholu, nie zażywaj używek.
  • Ogranicz spożycie kofeiny do jednej kawy i jednej herbaty dziennie. Pamiętaj, że kofeina znajduje się także w czekoladzie, kakao, pepsi…
  • Ogranicz dźwiganie ciężarów do 5 kg.
  • Nie rezygnuj z aktywnośc fizycznej, ale dostosuj ją do swojej formy i uzgodnij jej intensywność z lekarzem oraz trenerem personalnym.
  • Pilnuj wyznaczonych wizyt u ginekologa.
  • Unikaj gorących kąpieli, mogą bowiem doprowadzić do poronienia.
  • Jeśli masz zwierzęta, w szczególności koty, nie sprzątaj ich odchodów.
  • Nie maluj pokoju, powstrzymaj się od trwałej oraz farbowania włosów, zrezygnuj z kontaktu ze środkami chemicznymi.

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Kobieta szukająca informacji na temat pierwszych objawów ciąży w Internecie
Źródło: Pixabay.com

Młode pierworódki bardzo często zauważając u siebie pierwsze objawy ciąży, zamiast kierować swoje kroki najpierw do ginekologa, to myślą już o tym, aby zapisać się do szkoły rodzenia.  Co więcej, szukają jak najlepszej, nawet w Warszawie, choć zdają sobie sprawę z tego, że będą musiały dojechać do stolicy nawet kilkaset kilometrów.

Na taką wizytę przyjdzie jednak jeszcze czas, wystarczy jak tematem wyboru szkoły rodzenia zainteresujesz się dopiero w połowie drugiego trymestru. Będziesz miała jeszcze sporo czasu na to, aby wybrać najlepszą, jak tę http://www.szkola-magiera.pl/szkola-rodzenia w Warszawie czy też w swoim mieście, oraz, abyś mogła sama lub wraz z partnerem skorzystać z zajęć przez nią oferowanych.

Kim jest doradca laktacyjny i jaką pełni rolę?

Profesjonalny doradca laktacyjny powinien być po studiach medycznych i mieć ukończony kurs specjalistyczny z tej dziedziny, potwierdzony certyfikatem. To osoba, która przygotuje Cię do karmienia piersią, jak również po narodzinach dziecka, w razie wystąpienia jakichkolwiek kłopotów z tego zakresu, pomoże Ci je rozwiązać.

Pierwszą wizytę u doradcy laktacyjnego możesz odbyć jeszcze przed porodem, na przykład w III trymestrze ciąży. Wówczas specjalista ten nauczy Cię prawidłowego karmienia piersią, a także powie jak dbać o sutki i brodawki po narodzinach dziecka oraz jak wspomagać laktację. Po porodzie, wizyta u doradcy laktacyjnego wskazana jest gdy dziecko nie chce ssać piersi, masz za mało lub za dużo pokarmu, problemy z jego zastojem w piersiach, pękają Ci brodawki, są bardzo bolesne, lub w skrajnym przypadku, gdy zaczyna się sączyć z nich na przykład ropa.

Artykuł napisała:
Beata Smoter – Dziennikarz

 

 

 

1 Komentarz

  1. Pamiętam swoją pierwszą ciążę. Pierwszy trymestr był okropny…właściwie nie wstawałam z łóżka, ani nie chciałam nic jeść. Z czasem na szczęście się to uspokoiło. Co ciąża to inaczej to wygląda Wam powiem. Jestem mamą czwórki dzieci i w każdym wypadku miałam inne pierwsze objawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.