Kwiat pomarańczy – właściwości i formy zastosowania

Biały kwiat pomarańczy
Źródło: Pixabay.com

Kwiat pomarańczy uważany jest za jeden z najpiękniejszych zapachów świata. Oczywiście, jest najmocniej wyczuwalny i kojarzony z tymi miejscami, gdzie faktycznie klimat sprzyja uprawie pomarańczy, możemy więc mówić o krajach śródziemnomorskich, ze szczególnym uwzględnieniem Rzymu. Zapach kwiatu pomarańczy często kojarzy się również z Marokiem.

Czy zapach pomarańczy wpływa na nasz organizm?

Jak się okazuje, zapach ten ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego też staje się składnikiem różnego rodzaju produktów, które mogą nam towarzyszyć na co dzień. Możemy więc kupić sól do kąpieli z kwiatem pomarańczy, jak tę w internetowym sklepie z kosmetykami naturalnymi – https://www.kosmetykanatury.pl/pl/p/Sol-do-kapieli-Kwiat-Pomaranczy-Organic-Neroli-Salt/740, hydrolat z kwiatu pomarańczy, szereg kosmetyków, które są w taki sposób aromatyzowane, a nawet pachnącą kwiatem pomarańczy herbatę.

W jaki sposób można określić zapach kwiatu neroli? 

Ze względu na fakt, że jest to zapach pochodzenia owocowego, a dokładniej cytrusowego, jego aromat jest raczej słodki i orzeźwiający zarazem. Dodatkowo, da się w nim wyczuć lekko gorzkie nuty, co sprawia, że od razu wydaje się być znacznie ciekawszy. Według specjalistów, olejki eteryczne pozyskiwane w całkowicie naturalny sposób z kwiatu neroli mają swoje zastosowanie w aromaterapii. Oznacza to, że zapach kwiatu pomarańczy może mieć dobroczynny wpływ na nasz organizm. 

Właściwości i zastosowania hydrolatu z kwiatu pomarańczy 

W aromaterapii różne zapachy świata mogą być stosowane na kilka sposobów. Jednym z nich jest przygotowywanie olejków eterycznych. Alternatywę stanowi hydrolat z kwiatu pomarańczy. Otrzymuje się go w drodze destylacji całych roślin lub ich części, poprzez ten proces uzyskiwany jest olejek eteryczny oraz pozostała woda, do której przeniknęły cząstki roślinne. Dlatego też hydrolat może być zamiennie określany jako woda kwiatowa lub esencja roślinna, czyli łagodniejsza alternatywa dla olejków eterycznych, które są znacznie bardziej skoncentrowane.

Zarówno stosowanie olejku jak i hydrolatu z kwiatu pomarańczy ma swoje dobroczynne działanie:

  • Poprawia nasze samopoczucie, pozwala zwalczyć uporczywy ból głowy oraz uczucie zmęczenia.
  • Działa odprężająco, wspiera walkę ze stresem i łagodzi objawy depresji oraz przebieg stanów lękowych.
  • Preparaty z kwiatu neroli wspomagają także pracę układu trawiennego. Herbata z kwiatem pomarańczy pozwala podkręcić nasz metabolizm i wyregulować pracę poszczególnych narządów układu pokarmowego.
  • Z wykorzystaniem tego cudownego zapachu świata można stworzyć wspaniałe perfumy, ale też inne produkty kosmetyczne, takie jak sole do kąpieli z kwiatem pomarańczy czy balsamy do ciała. Kwiat pomarańczy poprawia wygląd cery, odświeża ją, ma działanie antyseptyczne oraz lekko wybielające.

O tym, czym dokładnie są hydrolaty oraz olejki eteryczne przeczytamy w opracowaniu zbiorowym pozycji książkowej wydawnictwa Vital pod tytułem „Olejki eteryczne i aromaterapia. Jak bezpiecznie wyeliminować powszechne dolegliwości i naturalnie podkreślić swoje piękno.”

Jak przekonać się do kwiatu pomarańczy? 

Pomarańcze

Zanim zdecydujemy się na szeroko zakrojoną terapię jakimkolwiek zapachem- najlepiej przetestować, czy faktycznie się nam on podoba. Każdy posiada bowiem swoje odrębne preferencje, jedni lubią zapachy cytrusowe, a inni wolą je omijać szerokim łukiem.

Dobrym początkiem z kwiatem pomarańczy jest herbata, która wspomoże nasz układ trawienny, ale też nie będzie zbyt inwazyjna pod kątem mocy i intensywności zapachu. Herbata z kwiatu pomarańczy od razu pomoże nam przekonać się, czy faktycznie widzimy dobroczynny wpływ kwiatu pomarańczy na nasze samopoczucie.

Kolejnym krokiem może być zakup soli do kąpieli z kwiatem pomarańczy no i oczywiście hydrolatu, a następnie kwiatu pomarańczy w tej najbardziej skoncentrowanej formie olejku eterycznego. Kwiat pomarańczy w formie olejku może nam też posłużyć to aromaterapii specjalnym kominkiem lub też dyfuzorem zapachów, które to urządzenia szybko będą w stanie roznieść ten wyjątkowy zapach po całym mieszkaniu.

Autor artykułu:
Agnieszka Bunim, ogromna pasjonatka aromaterapii i ziołolecznictwa,
chętnie korzystająca z najpiękniejszych zapachów świata

Źródła:

  • Olejki eteryczne i aromaterapia. Jak bezpiecznie wyeliminować powszechne dolegliwości i naturalnie podkreślić swoje piękno, Opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Vital, 2019.

 

1 Komentarz

  1. Uwielbiam zapach kwiatu pomarańczy – Słodki, a jednocześnie orzeźwiający. Kojarzy mi się z latem i lekkością ? Nie znalazłam jeszcze stricte perfum o tym zapachu, ale myślę, że to kwestia czasu. A może Wy jakieś znacie ? 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.