Bajki po angielsku dla dzieci, które ułatwią domową naukę

Bracia oglądający bajki na komputerze w języku angielskim
Źródło: Pixabay.com

Dzieci w szkołach mają naukę języka angielskiego jako przedmiot obowiązkowy. Nie wszyscy rodzice są jednak w stanie pomóc swoim wychowankom, jeżeli nie władają tym językiem, przynajmniej w stopniu podstawowym. Z pomocą przyjdą bajki na You Tube, które oglądane sukcesywnie, pozwolą dzieciom osłuchać się z obcojęzycznymi wyrazami i zwrotami, a przy okazji poznają ciekawą historię bohaterów animacji.

Czy bajki po angielsku dla dzieci to dobry pomysł na naukę tego języka?

Wielu dorosłych, którzy wyjeżdżali do Anglii bez znajomości obcego języka, wracało po kilkumiesięcznym tam pobycie z dobrze opanowanym angielskim. Bezpośredni kontakt z obcym językiem jest bardzo dobrą metodą nauki. Bajki dla dzieci po angielsku bez przymusu przykuwają dzieci do ekranu. Przygody bohaterów, często bardzo emocjonujące, każą dziecku w skupieniu oglądać toczącą się historię. Dzięki angielskiej wersji osłuchują się z brzmieniem wyrazów i zwrotów. Wielokrotnie powtarzane, zostaną na trwałe zapamiętane.

Często fabuła bajki dla dzieci po angielsku podpowiada intuicyjnie, co dany wyraz może oznaczać. Nawet jeżeli mały widz nie zrozumie słyszanych słów, może się domyślić sensu historii.

Słowa i zwroty, które zapadną w pamięci,  zostaną rozszyfrowane podczas nauki szkolnej. Czytanie tekstów w podręczniku i nauka słówek okażą się bardzo proste, dzięki oglądanym bajkom. Ważne, byśmy pilnowali systematycznej pracy dziecka z książką, a oglądanie bajek w wersji angielskiej powinny zostać wpisane jako obowiązkowa nauka języka angielskiego w domu.

Kanały na You Tube w wersji angielskiej dla małych dzieci

Dzięki specjalnemu kanałowi, przeznaczonemu wyłącznie dla młodych widzów, możemy być spokojni, że treści, które ono ogląda, są wyłącznie dla nich, bez drastycznych scen i wulgaryzmów. Dla dzieci, które dopiero zaczynają naukę języka angielskiego w domu, pomocne będą filmiki z piosenkami. Godne polecenia dla maluszków są kanały:

  • TuTiTu,
  • Englisz Singsing,
  • Little Baby Bum.

Nuka poprzez śpiew

Nauka języków obcych za pomocą piosenek jest bardzo przyjemną metodą. Dziecko widzi zmieniające się scenerie adekwatne do słów piosenki. Dzięki piosenkom maluszek szybko opanuje nowe słownictwo, śpiewając razem z bohaterami kreskówek.

Jest jeszcze kanał Dino Lingo dla dzieci. Super szkoła językowa dla maluszków. Odcinki są króciutkie, około 5- minutowe. Historyjki przedstawiają nieskomplikowane wydarzenia, w trakcie których rzucane są pojedyncze określenia typu: nazwa przedmiotu lub imię danego zwierzątka będącego w kadrze. Jednocześnie pojawia się na ekranie pisownia danego wyrazu. Jest więc połączenie słowa werbalnego z pisanym. Połączenie słuchu i wzroku do zapamiętania konkretnego słowa.

Dziewczynka oglądająca z mamą bajki po angielsku
Źródło: Pixabay.com

Bajki po angielsku dla dzieci starszych

Dzieci, które umieją już skupić swoją uwagę na dłużej, mogą zacząć oglądać bajki z dłuższą fabułą. Bardzo ciekawe historie znajdziemy na You Tube o ogólnym tytule Blaze and the Master Machine. To jak kurs online. W opowieściach występują gadające samochody, które według swoich potrzeb przechodzą transformację, by móc pływać w morzu, latać w powietrzu lub pokonywać trudne tereny. Jednocześnie przeżywają niesamowite przygody.

Nauka języków obcych przy takich bajkach jest lekką i bardzo skuteczną metodą. Inny kanał, również odpowiedni dla dzieci jako dobry kurs online do nauki języka angielskiego, to Ben and Holly Little Kingdom. To bardzo ciekawe historyjki obrazkowe, podczas których bohaterowie każdego odcinka mówią bardzo wyraźnie wszystkie wymawiane słowa i zdania. Mówią w miarę powoli, by dziecko mogło dobrze rozpoznać każde słowo. Nauka języków obcych w takim wydaniu jest naprawdę łatwo przyswajalna.

Nauka języka angielskiego w domu z polskim tłumaczeniem

Dzieci, które już piszą w zeszytach, mają przyswojony alfabet i znają wiele angielskich słów, z pewnością chętnie obejrzą bajki po angielsku o Śwince Peppie. Peppa Pig z napisami po polsku i angielsku może posłużyć jako kurs online, gdzie dziecko będzie mogło zatrzymywać filmik i przepisywać do zeszytu całe zdania po angielsku i po polsku.

Dzieci młodsze, pewnie po prostu obejrzą przygody świnki jak w szkole językowej pierwszego stopnia dla początkujących. Posłużą się percepcją wzrokową i słuchową, bez umiejętności pisania, którą wdrożą w późniejszym czasie.

Istotna jest nasza ingerencja podczas nauki języków obcych w postaci kontrolowania postępów w nauce dzieci. Pochwały bardzo mobilizują do dalszej systematycznej pracy. Starajmy się zachęcać do nauki, zrezygnujmy z nagany, jeżeli dziecko nie chce się uczyć.

W tym wypadku musimy sami się zdyscyplinować i zacząć np. razem z dzieckiem uczyć się tego języka. Wprowadzenie rywalizacji może okazać się dobrym bodźcem do nauki w domowej szkole językowej. Warto także postawić na dodatkowe zajęcia, które usystematyzują i zweryfikują poziom wiedzy naszego dziecka. Zajęcia dla dzieci prowadzone są między innymi w szkole językowej http://www.alfadirect.pl/oferta/dla-dzieci/przedszkolaki, gdzie program nauki przygotowany jest dla dzieci w różnym wieku, od przedszkolaków po młodzież maturalną.

Autor tekstu: Beata Goździk,
z wykształcenia nauczyciel wychowania przedszkolnego.
Mama trójki dzieci oraz autorka książki dla młodzieży „Bierz plecak i lecimy”.

 

1 Komentarz

  1. Te bajki naprawdę rozwijają. Moja Emilcia ma 4 lata, a z angielskim radzi sobie świetnie. Dzieci w tym wieku bardzo chłoną, a kolorowe obrazki je zaciekawiają. Myślę, że to świetny sposób na naukę języków obcych, nie tylko angielskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.