Czy warto mieć kominek w domu?

Kominek w domowej przestrzeni
Źródło: Pixabay.com

Kominek w domu jest marzeniem wielu osób. Kiedy już więc pojawia się możliwość, aby takie marzenie spełnić – najlepiej zacząć od uświadomienia sobie, dlaczego kominek na drewno lub na jakikolwiek inny opał to dobre rozwiązanie.

Istotne kwestie

Pamiętajmy o tym, że jakikolwiek kominek w domu, który nie będzie zasilany energią elektryczną, musi posiadać podpięcie do komina, którym w efektywny sposób będzie się odprowadzać spaliny. To niejako narzuca nam miejsce, gdzie ten kominek stanie, a jeśli już się pojawi- najprawdopodobniej stanie się centralną częścią całego mieszkania. Będzie to miejsce spotkań domowników oraz przestrzeń do wspólnego wypoczywania.

Najważniejsza funkcja kominka – ogrzewanie budynku

Oczywiście, kluczową kwestią jest to, na jaki kominek w domu się zdecydujemy pod kątem opału, jaki będziemy spalać w jego wnętrzu. Opcji mamy co najmniej kilka:

  • Kominek na drewno-tutaj trzeba mieć na uwadze, że musimy mieć jakieś miejsce do przechowywania drewna. Dodatkowo, kominki na drewno mogą zostać doposażone w specjalny ruszt umożliwiający spalanie wewnątrz węgla. Nie jest to jednak zbyt ekologiczne rozwiązanie, a dokładanie takiego opału może sprawić, że taki kominek będzie w praktyce trudny do utrzymania w czystości. Kominek na drewno stanowi najbardziej tradycyjne i klasyczne rozwiązanie.
  • Kominek elektryczny– sprawdza się do doraźnego dogrzewania pomieszczeń, gdyż intensywne ogrzewanie w taki sposób generuje spore koszty. W komorze spalania znajdziemy tylko i wyłącznie samą wizualizację płomieni, a pracą kominka możemy precyzyjnie sterować poprzez specjalny panel lub pilota.
  • Kominek gazowy– sprawdza się w przypadku domów podpiętych do gazociągu. Tutaj także nie mamy żywego płomienia, a jedynie jego wierną wizualizację. Tak, jak w przypadku kominków elektrycznych- pracę kominka można zaprogramować i w dużej mierze dostosować do swoich potrzeb.

Czy kominek będzie ogrzewał cały dom? 

To również jedno z podstawowych pytań. Jeśli chcemy, aby kominek stanowił podstawowy sposób ogrzewania budynku, będziemy musieli podpiąć go do płaszcza wodnego lub też zbudować cały system rur nawiewowych, które umożliwią rozprowadzenie ciepła po poszczególnych pomieszczeniach. Jest to taki rodzaj ogrzewania, który jest polecany przez wiele osób, najlepiej sprawdza się w domach o mniejszej powierzchni oraz w domach parterowych.

Często jednak kominek stanowi dodatkowy, alternatywny sposób ogrzewania pomieszczenia, w którym akurat się znajduje, tym samym funkcjonując raczej jako dodatkowa atrakcja na chłodniejsze dni.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat kominków?

Kominek w sypialni
Źródło: Pixabay.com

Kupując kominek, oczywiście najlepiej postawić na modele z zamkniętą komorą spalania. Taki kominek jest bezpieczniejszy, łatwiejszy do utrzymania w czystości i nie generuje tak dużych strat ciepła.

Bardzo ważne jest też to, aby odpowiednio dobrać moc kominka do wielkości przestrzeni, jaką będziemy chcieli ogrzać. Nie bez znaczenia jest też zastosowane szkło kominkowe. To ono odseparowuje nas od całego procesu spalania. Takie szkło kominkowe pełni więc wiele funkcji – także tę estetyczną i dekoracyjną. Z powodzeniem można zamówić je w hurtowni szkła https://www.rkglass.pl/produkty/szklo-kominkowe/.

Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, aby kominek posiadał specjalne szkło kominkowe o właściwościach samoczyszczących. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać nasz kominek niemalże w stanie idealnym, aby zawsze móc cieszyć się widokiem wspaniałych płomieni. 

Co w przypadku nieopatrznego zbicia szyby w kominku? Pomoże nam odpowiednia hurtownia szkła

Wiele osób zastanawia się, co robić w momencie, kiedy szkło kominkowe nieopatrznie się zbije.

Zazwyczaj nie ma innej możliwości, jak zamówienie szyby o odpowiednich właściwościach w hurtowni szkła. Najczęściej jednak nie powinniśmy mieć z tym najmniejszego problemu. Hurtownia szkła wykona dla nas na zamówienie szybę o odpowiednich właściwościach, zazwyczaj uwzględniając to, że szyba powinna być odporna na wysoką temperaturę- nawet do 600 stopni. Szyba zostanie wykonana na wymiar.

Autor artykułu:
Magdalena Wirmańska – ekspertka budowlana,
autorka wielu artykułów poradnikowych

Źródło:

  • O’Leary Christa, Dom pełen harmonii. Oczyść mieszkanie, oczyść życie, 2015.

 

1 Komentarz

  1. Kominek jest cudowny! ? Daje taki klimat i atmosferę, że szok ? Tak się cieszę, że z mężem zdecydowaliśmy się na niego. Zimą pijemy sobie wspólnie przy nim herbatkę, albo wieczorową porą słodkiego grzańca ? Świetne rozwiązanie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.