Jakie ogrzewanie domu wybrać podczas termomodernizacji?

Czerwone piece do ogrzewania domu

Docelowym klientem producentów systemów grzewczych są nie tylko inwestorzy budujący nowe domy, ale również Ci, którzy zdecydowali się na przeprowadzenie termomodernizacji starszego budynku (szczególnie uwzględniając dotacje na wymianę pieca). Proces termomodernizacji zazwyczaj jest poprzedzony audytem energetycznym. Jednym z zadań audytora jest zaproponowanie efektywnego rozwiązania z zakresu ogrzewania domu. Na rynku występuje wiele takich wariantów. Rozwój technologii pozwolił połączyć komfort eksploatacji oszczędność oraz ekologię. Najważniejsze jest, aby dokładnie określić swoje preferencje. Aby urządzenie miało powyższe zalety, nie musi być odnawialnym źródłem energii. Restrykcyjne normy Unii Europejskiej gwarantują niską emisję oraz komfortowe użytkowanie w kotłach na paliwo stałe. Jest to obecnie najczęściej wybierana opcja podczas wymiany źródła ciepła na nowoczesne urządzenie. Wynika to także z dużej dostępności i niewielkich kosztów inwestycyjnych. Są to sprawdzone rozwiązania, którym zaufały miliony Polaków.

Kotły na pellet

Biomasa jest uważana za jedno z najczystszych paliw pod względem ekologiczności. Dlatego też, kotły na pellet idealnie wpisują się w ideę Ekoprojektu (dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej emisyjności źródeł ciepła). Czym jeszcze charakteryzują się te urządzenia? Są przede wszystkim komfortowe w użytkowaniu. Pełna automatyzacja procesu spalania, ograniczyła udział użytkownika do uzupełnienia zasobnika, raz na kilka dni. Ponadto, istnieje możliwość sterowania kotłem z poziom smartfona lub tabletu. Dzięki podajnikom, paliwo jest precyzyjnie dozowane. Wpływa to na proces spalania i generuje oszczędności. Sprawność kotłów na pellet może przekraczać 90%.

Wytworzenie 1 kWh energii cieplnej za pomocą pieca na pellet (najwydajniejsze kotły Defro znajdziesz TUTAJ link do www.defro.pl) kosztuje około 0,26 zł. Zależy to oczywiście od termoizolacji budynku oraz jakości paliwa. Pellet gorszej jakości, oprócz mniej efektywnego spalania, jest też zagrożeniem dla samego urządzenia. Jest bardzo częstą przyczyna usterek.

Kotły na ekogroszek

Kocioł na ekogroszek można śmiało nazwać tańszą alternatywą dla pieców na pellet. Dlaczego? Ponieważ komfort ich użytkowania jest równie wysoki a koszt inwestycyjny porównywalny. Główną różnicą jest koszt wytworzenia energii. Produkcja energii cieplnej za pomocą kotłów na ekogroszek jest około dwa razy tańsza. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to najtańsze ogrzewanie domu. Niestety, ekogroszek nie jest tak czystym paliwem jak pellet. Oba źródła ciepła, z powodzeniem mogą współpracować zarówno z tradycyjnymi grzejnikami jak i ogrzewaniem podłogowym. W drugiej opcji, niezbędne jest zastosowanie zaworu mieszającego, za pomocą, którego można dostosować temperaturę wody do poziomu odpowiedniego dla systemu ogrzewania podłogowego (pracuje on na niższych temperaturach niż grzejniki).

Inne opcje ogrzewania

Oprócz wyżej wymienionych wariantów, popularność zyskują pompy ciepła w centralnym ogrzewaniu. Jednak koszt takiej inwestycji kilkukrotnie przewyższa koszt kotłów na paliwo stałe. Kolejną alternatywą podczas wymiany źródła ciepła jest ogrzewanie gazowe. Tutaj utrudnieniem jest dostępność infrastruktury. Wiele miejsc w Polsce nie ma dostępu do sieci gazowej. Na rynku dostępne są także rozwiązania oparte na ogrzewaniu elektrycznym. Z tego wariantu korzysta coraz mniejsza liczba inwestorów, ponieważ jest to zdecydowanie najdroższy w eksploatacji sposób ogrzewania budynku.

Termomodernizacja musi być przemyślana i dokładnie zaplanowana. Dobór nowoczesnego źródła ciepła warto przedyskutować z doradcami technicznymi oraz przedstawicielami uznanych producentów źródeł ciepła.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.