Blachodachówka – arkusze i moduły

Blacho-dachówka szara

Pokrycia blaszane stanowią nowoczesne, trwałe i estetyczne pokrycie dachów na budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych, jak i gospodarczych, użyteczności publicznej czy zabytkowych. Dzięki szerokiej gamie kolorów oferowanych przez różnych producentów i możliwości dopasowania do różnych płaszczyzn pokrycie to, można z łatwością dopasować do elewacji oraz otoczenia. Blachodachówki mogą stanowić pokrycie niemalże w każdym rodzaju i kształcie dachu.

Prawidłowy montaż blachodachówki

Bardzo istotną kwestią przy montażu blachodachówki jest kształt połaci dachu. Od jego kąta nachylenia i kształtu zależy sposób układania blachodachówek i koszt wykonania dachu. Jeśli mają one formę prostokątów, należy upewnić się, czy ich przekątne mają równą długość. Trzeba wykonać ich dokładny pomiar i w przypadku większych różnic, konieczne będzie skorygowanie połaci. Arkusze powinniśmy układać wzdłuż linii okapu i to właśnie ta linia jest miejscem, w którym umieszczamy pierwszą łatę. Powinna być ona o 1,5 cm wyższa niż pozostałe łaty. W dalszej kolejności umieszczamy kolejne łaty, pamiętając o przerwach między nimi wynoszącymi 3,5 cm.

Montaż rzędów dachówek z blachy rozpoczynamy od prawego dolnego rogu. Kluczem do sukcesu przy układaniu jest dobre wymierzenie kąta pomiędzy okapem a pierwszym szeregiem. Późniejsze zmodyfikowanie kąta jest niemożliwe, ze względu na profilowanie blachy. Blachodachówka jest to materiał niezwykle trwały, ale by służyła nam na długie lata, musimy ją odpowiednio pielęgnować.

Arkusze i moduły blachodachówki

Blachodachówkę można kupić w dwóch postaciach:

  • arkusze cięte na wymiar (długości połaci do 7 m),
  • moduły (mniejsze elementy o konkretnych wymiarach).

Profiluje się je z płaskich arkuszy blachy, więc im bardziej przestrzenne tłoczenie, tym więcej blachy trafia na dach. Blacha jest specjalnie profilowana, dwustronnie ocynkowana i powlekana lakierem. Taka powłoka ochronna zapewnia blachodachówce odporność na: korozję, oddziaływanie promieni UV, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.