7 pomocnych rad, jak założyć mały ogród warzywny

Koszyk z narzedziami do pielęgnacji warzywnego ogródka
Źródło: Pixabay.com

Nie trzeba mieć wieloletniego doświadczenia ogrodnika, aby przy domu założyć niewielki ogródek warzywny. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, aby cieszyć się pyszną i przede wszystkim zdrową sałatą, rzodkiewką czy botwinką.

1. Wybór miejsca

Decydując się na mały ogród warzywny, należy pamiętać, że duże znaczenie ma stanowisko. Miejsce, w którym wysiejemy warzywa i zioła powinno być przede wszystkim nasłonecznione. Idealnie, jeśli będzie położone po południowej stronie działki. Wówczas możemy być pewni, że roślinom nie zabraknie słońca. Warto wybierać miejsca leżące w z dala zarówno od dużych drzew i krzewów, jak i ruchliwych ulic.

Planując miejsce na ogród warzywny, dobrze jest pamiętać także o własnej wygodzie, która podczas pielęgnacji roślin ma ogromne znaczenie. Na co zwrócić uwagę? Na przykład na odległość od źródła wody, budynku gospodarczego czy schowka na narzędzia.

2. Przygotowanie podłoża

Pytanie jak założyć mały ogród warzywny bardzo często wiązane jest z pytaniem dotyczącym przygotowania podłoża. Warzywa będą dobrze rosły, jeśli gleba będzie wystarczająco żyzna. Warto już rok wcześniej zasilić podłoże. Na dwa tygodnie przed siewem zastosować można nawóz uniwersalny. Niezbędne jest także wzruszenie gleby.

3. Jakie warzywa wybrać?

Kapusta w ogródku warzywnym
Źródło: Pixabay.com

Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Typowy mały ogród warzywny to jednak:

  • sałata masłowa;
  • cebula;
  • rzodkiewka;
  • botwinka.

Jeśli mamy nieco więcej miejsca, warto rozważyć wysiew:

  • marchwi;
  • cukinii;
  • dyni;
  • buraczków.

Świetnym pomysłem jest także wysianie ziół, które sprawią, że nasze warzywne rabaty będą pięknie pachniały.

4. Warte wyboru zioła

Zdecydować można się na bazylię, oregano, tymianek, miętę. Zarówno mięta, jak i tymianek to zioła wieloletnie. Wybierając dla nich stanowisko, warto to uwzględnić. Jednocześnie dość mocno się rozrastają. Tyczy się to zwłaszcza mięty, która występuje w wielu rozmaitych odmianach.

5. Kiedy wysiewać poszczególne warzywa?

Osoby pytające jak założyć mały ogród warzywny pytają również o termin wysiewu poszczególnych warzyw. I tak:

  • W marcu sadzić można cebulę. Najrozsądniej jest postawić na cebulę dymkę.
  • Przełom marca i kwietnia to czas, kiedy wysiać można rzodkiewkę, marchewkę i pietruszkę.
  • W kwietniu przychodzi pora na sałatę masłową, a w maju na buraki.
  • Maj to także czas siania tych warzyw, które są najbardziej wrażliwe na niskie temperatury. Zalicza się do nich dynię, ogórki, cukinię.
  • UWAGA: jeśli prognozy pogody zapowiadają przymrozki, warzywa te warto przykryć agrowłókniną. W przeciwnym razie mogą przemarznąć.

6. Nasiona czy sadzonki?

Początkujący ogrodnicy, często zastanawiają się czy lepszym rozwiązaniem jest wysiew warzyw z nasion, czy też postawienie na gotowe sadzonki dostępne w sklepach ogrodniczych. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie mniej czasochłonne, a jednocześnie daje o wiele szybszy efekt. W efekcie ogród warzywny szybciej da nam oczekiwane plony. Zakup rozsady pomidorów, selera, sałaty, pora czy ogórków to niewielki koszt.

7. Jak pielęgnować mały ogród warzywny?

Jak założyć mały ogród warzywny to pytanie związane również z pielęgnacją ogrodu. Mały ogród warzywny nie wymaga wiele pracy. Należy jednak pamiętać o regularnym usuwaniu chwastów. W przeciwnym razie rośliny nie będą miały dość miejsca do wzrostu. Plony będą słabe, a przecież nie o to chodzi. W suche, bezdeszczowe lata niezbędne okazuje się być również nawadnianie.

Rośliny najlepiej podlewać wieczorem, kiedy słońce nie operuje już tak mocno. Podlewanie w pełnym słońcu może doprowadzić do rozwoju poważnych chorób i poparzenia liści. Rośliny warto również obserwować. Jeśli pojawiają się na nich pasożyty, niezbędne może okazać się zastosowanie środków ochrony roślin. Warto jednak pamiętać, że obecnie ogród warzywny może być w pełni ekologiczny. Dostępne są przyjazne środowisku środki ochrony roślin.

Własny ogród warzywny to świetny pomysł. Będzie on nie tylko źródłem pysznych, zdrowych warzyw i ziół, ale również doskonałym sposobem na relaks po pracy. Uprawa roślin odstresowuje, relaksuje i pomaga przygotować się na kolejne dni.

Artykuł napisała:
Kaja – miłośniczka ogrodów, właścicielka zarówno ogrodu ozdobnego,
jak i ogrodu warzywnego uprawianego z pasją co roku od kilku już lat.

Źródło:

  • Sikora, Ogród warzywny przy domu, 2011.

 

1 Komentarz

  1. Oj ogródek warzywny to niesamowity komfort 🙂 Ja co roku biorę się za jego uprawę 🙂 Nie ma to jak zjeść marchewkę, czy sałatę z własnej grządki, bez oprysków i chemii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.