Jak zabrać się za wiosenne porządki w domu lub mieszkaniu?

wiosenne porządki

Wiosenne porządki dla wielu z nas są stałym elementem rocznego kalendarza. Koniec zimy to dobry moment na to, aby zadbać o czystość i porządek w mieszkaniu lub domu. Istotny jest też fakt, że początek wiosny łączy się ze Świętami Wielkanocnymi. Więcej słońca, dłuższe dni, nowa energia i zbliżające się Święta dają impuls do zadbania o swoje miejsce zamieszkania. Dzisiaj kilka porad – jak najlepiej zabrać się za porządki.

Jak w wielu innych zadaniach, podstawa to dobry plan. Miotając się między jednym a drugim miejscem, starając się zrobić wszystko naraz, stracimy tylko zapał do pracy. Nie mówiąc już o tym, że praca będzie po prostu mało efektywna. Przygotujmy listę zadań do wykonania. Zacznijmy też od tych zadań, na których najbardziej nam zależy. Nie zawsze uda się nam zrobić wszystko co zaplanowaliśmy, dlatego zabierając się w pierwszej kolejności za najistotniejsze porządki mamy pewność, że przynajmniej one będą wykonane.

Na pewno wysoki priorytet przydzielmy myciu okien i praniu firan. Są to czynności, do których nie zawsze potrafimy się zmobilizować, a realnie wpływają na to jak czujemy się we własnym mieszkaniu czy domu. Wiosna to koniec burego koloru za oknem. Pojawi się więcej zieleni i znacznie więcej słońca – warto oglądać świat przez czyste okna.

Pomyślmy również nad tym czy wystarczy nam czasu na posprzątanie miejsc, o które nie dbamy zbyt często. Przykładem niech będą lampy. Ich czyszczenie nie jest dla większości z nas codziennym zadaniem. Kurz zbiera się przez tygodnie lub nawet miesiące. Przy okazji porządnych wiosennych porządków warto zadbać o przynajmniej parę takich miejsc, które rzadko myjemy/sprzątamy.

Początek wiosny oznacza również częstsze wychodzenie do ogrodu, a w przypadku bloków częstsze korzystanie z balkonów. Teraz jest najlepszy moment aby o nie zadbać. Nie musimy doprowadzić do porządku idealnego, ale dobrze będzie zadbać na tyle, żeby wyjście na balkon czy siedzenie na tarasie sprawiało nam realną przyjemność.

Po skończonych porządkach można jeszcze zastanowić się czy nie wprowadzić w naszych wnętrzach jakiejś małej zmiany związanej z aranżacją. Może jakaś nowa ozdobna poduszka, domowa roślina itd. To w połączeniu z porządkiem na pewno wpłynie pozytywnie na to jak będziemy się czuć w swoich czterech ścianach.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.