USOS UKW – specjalności na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej?

Dziewczyna słuchająca muzyki, studentka USOS UKW
Źródło: Pixabay.com

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który w 2015 roku przekształcił Instytut Edukacji Muzycznej w Wydział Edukacji Muzycznej, prowadzi jedyny artystyczny kierunek o nazwie Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Obecnie studiuje na nim ponad 100 ochotników, a jego dumą jest Akademicki Chór. USOS UKW podaje, że uczelnia prowadzi studia artystyczne na poziomie licencjackim oraz magisterskim. Na jakie specjalności mogą wybrać się kandydaci aplikujący na ten kierunek?

Specjalności na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej

Według informacji, zawartych na portalu USOS UKW, obecnie kandydaci na ten kierunek mają do wyboru dwie specjalności na studiach pierwszego stopnia:

  • Edukacja muzyczna, prowadzenie zespołów muzycznych,
  • Edukacja muzyczna, muzyka kościelna.

Są to trzyletnie studia licencjackie.

Na studiach II stopnia również mamy do wyboru dwie specjalności:

  • edukacja muzyczna, prowadzenie zespołów muzycznych z animacją w kulturze,
  • edukacja muzyczna, animacja i zarządzanie w kulturze muzycznej.

Są to dwuletnie studia uzupełniające magisterskie. Obie specjalności cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia.

Sylwetka kandydata na kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej

Kandydat aplikujący na kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej powinien posiadać poczucie rytmu, słuch muzyczny, umiejętność rozróżniania barw i wysokości dźwięków oraz wiedzę podstawową z zakresu muzyki. Co więcej, ważna jest umiejętność śpiewu lub gry na dowolnym, wybranym instrumencie muzycznym. Jest ona sprawdzana podczas egzaminu praktycznego decydującego o przyjęciu kandydata na studia.

Umiejętności i predyspozycje kandydata

Na sprawdzianie praktycznym, dla kandydatów aplikujących na ten kierunek, weryfikowana jest jedna z dwóch umiejętności do wyboru:

  • umiejętność śpiewu solo lub z akompaniamentem,
  • umiejętność gry na wybranym przez siebie instrumencie,

a także predyspozycje muzyczne, takie jak:

  • słuch muzyczny,
  • sprawność manualno-głosowa,
  • poczucie rytmu i sprawność rytmiczna.

Każdy kandydat może otrzymać maksymalnie za cały egzamin praktyczny 40 punktów. Poszczególna umiejętność i sprawność oceniana jest w skali od 0 do 10 punktów. Minimalna ilość uzyskanych punktów, która mówi o tym, że egzamin jest ukończony pomyślnie, wynosi 24. Egzamin jest zatem uważany za zdany wtedy, gdy za każdą ocenianą umiejętność i sprawność kandydat otrzymał nie mniej niż 6 punktów, czyli łącznie 24 punkty. Kandydat zakwalifikowany na studia zostaje zapisany w USOS UKW na określony program studiów i może zaczynać swoją edukację na wybranym przez siebie, wymarzonym kierunku.

Sylwetka absolwenta kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej

Dziewczyna grająca na skrzypcach, studenka USOS UKW
Źródło: Pixabay.com

Zgodnie z informacjami zawartymi w USOS UKW, absolwent studiów licencjackich będzie miał rozległe możliwości podjęcia pracy zawodowej. Najczęściej absolwenci kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, zostają jednak wokalistami lub instrumentalistami, a także instruktorami zespołów muzycznych lub animatorami kultury.

Dużo osób, które ukończyły ten kierunek studiów, podejmuje pracę w szkolnictwie. Studia licencjackie dają bowiem uprawnienia do pracy w charakterze nauczyciela w przedszkolu i w szkole podstawowej.

Według USOS UKW absolwenci studiów magisterskich to w pełni wykształceni i wykwalifikowani instrumentaliści, wokaliści, dyrygenci, instruktorzy, nauczyciele i animatorzy kultury, posiadający wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie prowadzania zajęć ogólnomuzycznych i dydaktycznych.

W toku studiów studenci zdobywają doświadczenie oraz obycie sceniczne, tworzą Chór Akademicki, pracują w zespołach muzycznych, uczestniczą w międzynarodowych festiwalach i konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Zajęcia na Uczelni prowadzą najlepsi naukowcy i artyści z ogromnym doświadczeniem scenicznymi pedagogicznym, którzy jeżdżą na koncerty po całym świecie.

 

Źródła:

  • https://muzyka.ukw.edu.pl/jednostka/wydzial_edukacji_muzycznej,
  • https://rekrutacja.ukw.edu.pl/oferta/studia-pierwszego-stopnia/edukacja-artystyczna-w-zakresie-sztuki-muzycznej#.XoLr2IgzbIV,
  • https://rekrutacja.ukw.edu.pl/oferta/studia-drugiego-stopnia/edukacja-artystyczna-magisterskie#.XoLr24gzbIV.

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.