Jak pielęgnować hortensje na balkonie?

Biała hortensja na balkonie
Źródło: Pixabay.com

Hortensje w ostatnich latach stały się bardzo popularne i często spotykane. Nie ma więc już problemu z tym, aby takie zakupić, niezależnie, czy mamy dom z ogrodem, taras czy sam balkon. Ich popularność nie powinna zaskakiwać, są to rośliny, których kwiaty robią spektakularny efekt zarówno na ogrodowej rabacie jak i w przypadku, kiedy będziemy chcieli uprawiać hortensje na balkonie.

O czym warto pamiętać?

Powinniśmy jednak mieć na względzie, że uprawa doniczkowa tej rośliny będzie się odrobinę różnić od jej uprawy w ogrodzie. Dobrze jest wiedzieć, jaką wybrać odmianę hortensji, przycinać ją w odpowiedni sposób, a żeby uzyskać intensywny kolor kwiatostanów- trzeba wiedzieć, w jaki sposób ją nawozić. 

Hortensje na balkonie – jakie odmiany do tego się nadają?

Jak się okazuje, najlepiej radzą sobie hortensje z odmiany ogrodowej, chociaż nazwa tego gatunku faktycznie może być myląca. Bardziej istotne jest natomiast, skąd taką roślinę pozyskamy. Jeśli kupimy ją na dziale ogrodniczym, gdzie przebywała na zewnątrz i tym samym wygląda na zahartowaną – można ją posadzić zarówno w ogrodzie jak i na balkonie. Tymczasem, hortensje kupowane z kwiaciarni, w których były trzymane w temperaturze pokojowej będą znacznie bardziej wrażliwe na mróz i mogą tracić swoje piękne kwiatostany. Najczęściej, hortensja na balkonie dorasta do około 70 cm, a maksymalnie może to być 1 m wysokości. Dodatkowo, konieczne jest też regularne cięcie hortensji, nawet to kosmetyczne.

Jakie wymagania ma hortensja?

Poznanie konkretnych wymagań tej rośliny może zagwarantować nam sukces jej uprawy w pojemnikach. Pamiętajmy więc o następujących kwestiach:

  • Rośliny z kwiaciarni będziemy mogli wystawić na zewnątrz dopiero po 15 maja, kiedy już minie ryzyko przymrozków. Zazwyczaj są to rośliny, które nie są zahartowane.
  • Hortensja preferuje miejsca półcieniste, gdyż ostre słońce może poparzyć jej liście.
  • Hortensje należy intensywnie nawadniać. Można zaściółkować jej doniczkę, aby uchronić glebę przed zbyt mocnym przesychaniem.
  • Roślina ta nie lub przeciągów.
  • Najlepiej zasadzić roślinę w ziemi o lekko kwaśnym odczynie.
  • Zbyt mała ilość słońca może z kolei powodować żółknięcie liści.

Na jaki kolor kwitną hortensje?

Fioletowa hortensja
Źródło: Pixabay.com

Tutaj wybór różnego koloru kwiatostanów jest naprawdę spory. Znajdziemy odmiany z kwiatami białymi, różowymi, niebieskimi oraz fioletowymi, a także specjalne odmiany, gdzie w obrębie jednego kwiatostanu będziemy mogli cieszyć oko dwoma różnymi kolorami. To, co na pewno warto wiedzieć to fakt, że odczyn podłoża wpływa na zabarwienie kwiatów w przypadku ich niektórych kolorów. Podłoże zasadowe sprzyja kolorowi różowemu, a kwaśna gleba lepiej wybarwia kwiaty w kolorze niebieskim. Tylko w przypadku koloru białego odczyn gleby nie ma przełożenia na kolor kwiatów.
Zawsze warto też wiedzieć o tym, że obfite kwitnienie jest efektem dość intensywnego nawożenia. Można do tego celu wykorzystać dedykowane nawozy do hortensji poprawiające wybarwienie ich kwiatostanów. Na to, kiedy ta roślina będzie kwitła w dużej mierze ma wpływ cięcie hortensji. Istotne jest też to, kiedy roślinę kupujemy i na jakim etapie rozwoju się ona znajduje- rośliny z uprawy szklarniowej w nienaturalny sposób mogą kwitnąć znacznie szybciej.

Hortensja – przycinanie jako ważny zabieg pielęgnacyjny 

Cięcie hortensji zależy od jej konkretnej odmiany. Hortensje bukietowe kwitną na pędach tegorocznych, a ogrodowe- te polecane do uprawy w pojemnikach- trzeba przycinać ostrożnie, gdyż kwitną na pędach zeszłorocznych. Jeśli obetniemy taki pęd- będziemy więc musieli dwa razy dłużej czekać na kwiaty.

Konieczne jest natomiast przycinanie hortensji w momencie, kiedy już przekwitnie, usuwamy kwiatostany, a także te gałązki, które uschły. Pozbywamy się też chorych pędów oraz tego, co przemarzło. Jednakże, więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziemy w artykule na  http://www.superdomy.eu/przycinanie-hortensji oraz w książce Ewy Chojnowskiej „Ekspert w ogrodzie. Hortensje”.

Autor artykułu:
Anna Zdun – ekspertka w dziedzinie kwiatów doniczkowych i ogrodowych.

Źródło:

  • Chojnowska, Ekspert w ogrodzie. Hortensje, 2018.

 

1 Komentarz

  1. Na balkonie świetnie sprawdzi się doniczkowa odmiana hortensji. Moja hortensja kwitnie od końcówki maja do sierpnia. Co ważne pamiętajmy o tym, żeby wystawić ją na balkon dopiero po 15 maja i nie w bezpośrednim słońcu. Hortensja preferuje półcień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.