Morele suszone – właściwości i formy zastosowania w kuchni

Suszone morele
Źródło: Pixabay.com

Morele to jedne ze smaczniejszych owoców. Obecnie w sprzedaży dostępne są sadzonki odmian, które dobrze rosną i owocują w naszym kraju. Drzewka moreli warto posadzić na działce, bowiem morele to owoce, które zawierają wiele cennych dla naszego zdrowia składników.

Jakie właściwości mają morele?

Wiele właściwości moreli już udało się poznać. Przyjrzyjmy się, jakie są właściwości moreli i dlaczego warto je jeść.

Morele mają piękny, rumiany kolor. Zawdzięczają go obecności beta-karotenu. Beta-karoten to barwnik, który jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Dzięki jego obecności w morelach, owoce te opóźniają procesy starzenia. Beta-karoten dobrze wpływa także na wzrok i poprawia kondycję skóry. Zawarty w morelach beta-karoten chroni nas także przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które zwiększają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

Właściwości moreli znalazły zastosowanie również w kosmetyce. W przemyśle kosmetycznym wykorzystywany jest przede wszystkim olej tłoczony z pestek tych owoców. Jest on jednym ze składników odżywczych kremów i maseczek. U azjatyckich odmian moreli pestki mają słodki smak. U odmian europejskich są one gorzkie.

Nie tylko beta-karoten

Beta-karoten to tylko jeden z cennych składników, które zawierają morele. Wartości odżywcze moreli to także zasługa zawartych w nich mikro- i makroelementów. Morele są bardzo bogatym źródłem potasu, dzięki czemu regulują zarówno ciśnienie krwi, jak i pracę nerek. Są bogate także w żelazo. Jedzenie moreli zapobiega więc anemii. Rumiane morele dostarczają także wapnia i fosforu. Są bogatym źródłem witamin z grupy B i witaminy C. Regulują trawienie, gdyż zawierają dużą ilość błonnika. Przywracają równowagę kwasowo-zasadową (przede wszystkim morele suszone) w organizmie.

Świeże czy suszone?

Wartości odżywcze moreli sprawiają, że powinny one być składnikiem każdej diety. Suszone morele, które mają silne właściwości odkwaszające, powinny wchodzić w szczególności w skład diety osób, które często jedzą mięso, trenujących i cierpiących na nadkwasotę. W suszonych morelach jest więcej beta-karotenu niż w świeżych, ale jednocześnie są one bardziej kaloryczne.

100 gramów świeżych owoców zawiera tylko 47 kcal, ale w takiej samej ilości suszonych owoców tych kalorii będzie aż 284.

Morele suszona na talerzu
Źródło: Pixabay.com

Jakie jest zastosowanie moreli?

Najlepiej byłoby jeść morele na surowo. Sezon na te owoce trwa jednak bardzo krótko. Z owoców moreli można przygotować wiele przetworów. Nadają się nie tylko na dżemy i konfitury, ale także na aromatyczne nalewki.

Wspomniane już wcześniej pestki mogą być używane w kuchni zamiast migdałów. Ich smak jest jednak bardzo intensywny, zatem do potraw należy dodawać je z umiarem. W sprzedaży niemal przez cały rok dostępne są suszone morele. Dostarczają one nie tylko więcej energii od świeżych, ale są także od nich bogatsze w składniki odżywcze. Kupione w sklepie suszone morele przed zastosowaniem należy krótko moczyć w gorącej wodzie lub płukać wrzącą wodą, aby usunąć z nich pozostałości siarki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, co można zrobić z moreli, przeczytaj artykuł na http://www.ogrodyidomy.pl/morele-co-z-nich-zrobic/.

Jak zrobić morele w syropie?

Smak moreli możemy zachować przygotowując je w syropie. Jak zrobić morele w syropie? To bardzo proste. Do przygotowania moreli w syropie potrzebujemy:

    • 1,5 szklanki moreli;
    • po dwie szklanki cukru i wody;
    • 1 cytrynę.

Morele dokładnie myjemy, osuszamy i pozbawiamy pestek. Przekrojone na pół ciasno układamy w czystych, wcześniej wyparzonych słoikach. Do garnka wlewamy wodę, dodajemy cukier i sok z cytryny. Doprowadzamy do zagotowania, gotujemy przez 3 minuty. Gotową zalewą napełniamy przygotowane słoiki, zakręcamy i odstawiamy na dwie godziny. Następnie pasteryzujemy przez 15 minut licząc od zagotowania wody w garnku. Morele z syropu można wykorzystać nie tylko do przygotowania deserów, ale także pieczeni.

Świeże i suszone morele są nie tylko smaczne, ale także bardzo wartościowe. Zawierają one cenne przeciwutleniacze, są także bogate w błonnik i pierwiastki mineralne. Chronią przed rozwojem chorób cywilizacyjnych, spowalniają procesy starzenia. Możemy jeść je na surowo i przygotowywać przetwory.

Artykuł napisała:
Anna – miłośniczka zdrowego żywienia i sztuki kulinarnej

Źródło:

  • Anna Kubanowska, Bogactwo witamin, 2013.

 

1 Komentarz

  1. Ja sama suszę morele 🙂 Myję je i usuwam pestki, a następnie układam na blaszce i daję do piekarnika. Morele należy suszyć w temperaturze nieprzekraczającej 50 stopni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.